Logo

Zdrowe Kobiety w Zdrowej Rodzinie

Zdrowe Kobiety w Zdrowej Rodzinie

Zdrowa Rodzina to projekt, który zawiera ofertę programów profilaktycznych dla dzieci oraz dorosłych i starszych członków rodziny.

Coraz więcej osób korzysta z naszej oferty a Starostwo Powiatowe wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców i analizując największe problemy zdrowotne, epidemiologiczne chce poszerzać i doskonalić ofertę Zdrowej Rodziny.

Rok 2024 chcemy ogłosić rokiem zdrowia kobiet w Powiecie Myślenickim. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problem raka piersi oraz szyjki macicy, dwóch największych zabójców kobiet w coraz młodszym wieku. Chcemy też bardziej oswoić ten problem bo dalej wśród nas są kobiety, które boją się przyznać, że mają raka piersi i czują się zagubione. Chcemy aby poprawić wskaźnik wczesnych wykryć i wyleczeń oraz ułatwić kobietom chorującym i im rodzinom zmaganie się z chorobą.

Ustalenia epidemiologiczne:

Fakt 1. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Stanowi aż 25% wszystkich zachorowań na nowotwory, jakie rozpoznaje się u kobiet. Szczyt występowania przypada na przedział wiekowy 50-69 lat. Rak piersi wykryty we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczony.

Fakt 2. Prognozowana na rok 2025 liczba zachorowań na nowotwory piersi jest o 50% większa niż w roku 2006. Wzrost zachorowań dotyczy wszystkich grup wiekowych.

Fakt 3. Częstość nowotworów szyjki macicy zmniejsza się, ale wciąż zbyt mało kobiet regularnie wykonuje badania cytologiczne. Dzięki nim można by było jeszcze zmniejszyć wskaźniki zgonów, które w porównaniu z EU są nadal wysokie.

Nasza oferta skierowana jest do Pań, które są zdrowe ale i do tych, które usłyszały diagnozę raka piersi i potrzebują wsparcia. W projekt Zdrowe Kobiety w Zdrowej Rodzinie wchodzi 6 komponentów, w których wszystkie działania są bezpłatne dla korzystających z nich Kobiet:

  1. Warsztaty samobadania piersi dla nastolatek – w szkołach średnich oraz na spotkaniach z Kobietami w poszczególnych miejscowościach przy współpracy m.in. z KGW i Paniami Sołtyskami. Większość kobiet sama wykrywa sobie zmiany w piersiach, dlatego samobadanie powinno wejść w nawyk każdej kobiety – to gwarantuje wczesne wykrycie i zwiększa szansę na wyleczenie. Położne, korzystając z fantomów, będą uczyć jak i kiedy badać piersi i jak dbać o ich zdrowie od najmłodszych lat.
  2. Badania USG dla kobiet od 18 do 39 roku życia – USG nie jest wprawdzie badaniem przesiewowym w profilaktyce raka piersi ale pozwala na zwiększenie czujności onkologicznej i jest ważne dla kobiet z grupy ryzyka, czyli w sytuacji, gdy kobiety w najbliższej rodzinie chorowały na raka piersi (mama, babcia). Będą wykonywane w CERTUS oraz SPECJALMED i można się rejestrować od 8 marca. W tym roku Starostwo planuje sfinansowanie 200 badań a jeżeli gminy dofinansują będzie możliwość zwiększenia tej ilości.
  3. Badania mammograficzne dla kobiet 40-44 r.ż. i od 75 r. życia. Program narodowy obejmuje bezpłatne badania mammograficzne (45-74 lat). Ponieważ badanie mammograficzne zalecane jest od 40 r. życia, Starostwo uzupełni ofertę badań, które dostępne będą w mammobusie, w maju 2024 obok budynku Starostwa ul. Drogowców.
  4. Grupa wsparcia dla kobiet, które zachorowały na raka piersi ONKO-KOMPAS - Od 8 marca zapraszamy do grupy na FB Onko-kompas, będą tam informacje m.in. jak można się umówić na spotkanie z naszymi paniami, które przeszły chorobę i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, doradzić i po prostu porozmawiać o tej trudnej sytuacji. W budynku Starostwa ul. K.Wielkiego 5, będą udostępnione pomieszczenia, gdzie w pełnym komforcie i prywatności będą odbywać się indywidualnie lub grupowe spotkania.
  5. Szczepienia przeciwko HPV – są dostępne z programu rządowego dla 12-13 latki w POZ a Starostwo oferuje dla osób od 14-18 r. życia. Od końca marca można pytać we własnej przychodni POZ lub na stronie www.zdrowie.myslenicki.pl
  6. Marsz Różowej Wstążki – w październiku zapraszamy wszystkich, na II Powiatowy Marsz Różowej Wstążki – podsumujemy działania w ramach projektu Zdrowe Kobiety w Zdrowej Rodzinie. Marsz będzie sposobem na otwieranie ludzi, rodzin i instytucji na problem raka piersi i szyjki macicy, sposobem na więcej wczesnych wykryć i tym samym więcej całkowitych wyleczeń. Dla tych Pań, które chorują, budujemy przyjazne środowisko, żeby czuły wsparcie wszystkich w powiecie myślenickim, bo niestety dalej jeszcze są kobiety, które boją się przyznać że chorują na raka piersi lub szyjki macicy.